Objevování velikonočních tradic

Velikonoční tradice

Barvení velikonočních vajíček

30. 11. -0001

Vajíčko je před barvením a malováním nejdříve nutné uvařit natvrdo. Pak si připravíte barvy – většinou se v současnosti používají kupované práškové barvy, které se rozmíchají ve vodě, ale můžete si sami vyrobit i barvy z přírodních zdrojů.

žlutá – vývar z natě mrkve nebo ze šafránu
modrá až fialová – nakrájené červeného zelí s vodou a octem
červená – šťáva z červené řepy
hnědá – vývar ze slupek cibule nebo čaj
zelená – vývar ze špenátu

Uvařená vajíčka se pro získání požadovaného odstínu ponoří do teplého připraveného barviva. Vajíčka je také možné barvou polévat, ale tento způsob trvá delší dobu.

Pokud by se vám barvení a malování zdálo příliš složité, můžete vytvořit třeba jen jednoduché velikonoční „vajíčkové smajlíky“.

 

Velikonoční koledy

1. 4. 2021

Hody, hody, doprovody,
dejte vejce malovaný.
Nedáte-li malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička vám snese jiný… 


 Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl košík vajíček.

Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já říkal: Ne, ne, ne.

Na remízku mezi poli,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím každým rokem,
malovaná vajíčka.

Proč se slaví Velikonoce?

27. 3. 2021

Každý z nás zná tradice, které odpovídají regionu, ve kterém žijeme. Proč se vlastně Velikonoce slaví?

Mnoho lidí možná překvapí, že pro křesťany jsou Velikonoce mnohem důležitějším svátkem, nežli Vánoce. Zatímco na Vánoce oslavujeme narození Ježíše Krista, historie Velikonoc se váže k období o 30-33 let později. Velikonoce se konají na počest zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Odtud ostatně přichází i samotný název Velikonoce – jedná se o zkratku sousloví „veliká noc“.

Pod pojmem Velikonoce jsou v užším slova smyslu míněny pouze 3 dny. A to od soboty do pondělí. V širší souvislosti si však připomínáme i ostatní dny. V tyto dny by se správně měl držet půst (tj. od čtvrtka). Pokud bychom to měli brát popořadě, pozornost bychom měli věnovat i čtvrtku – v ten večer totiž došlo k poslední večeři páně, na které byl Ježíš zrazen jedním ze svých apoštolů – Jidášem. Během pátečního dne byl Ježíš zatčen, odsouzen a na konci ukřižován. V noci ze soboty na neděli pak Ježíš vstal z mrtvých. Pokud však zapátráme hlouběji, pojmem „velikonoce“ je označováno i období, které trvá padesát dní a počítáme do něj čas od velikonoční neděle až do letnic.