Dětem dělalo největší problém Maďarsko a jeho typický pokrm-maďarský guláš a také Rakousko, ke kterému paří jeho typická sladkost Mozartovy koule. Ve druhé kategorii základní škola měli žáci za úkol přiřadit stát a k němu jeho hlavní město. Nejvíce se žáci potrápili nad státy jako je Litva, Lotyšsko a Rumunsko. V poslední, tedy třetí kategorii, měli lidé možnost si vybrat mezi dvěma typy kvízů, přičemž se oba týkaly znalostí o EU. Nejvíce žáky a dospělé potrápily otázky, které se týkaly data Dnu Evropy, kdo je předsedou EP a od kolika let se mohou zájemci stát kandidáty do EP.
Nejvíce vypracovaných dotazníků bylo vyplněno v prvních dvou kategoriích, což bylo zejména způsobeno probíhajícími školními volbami do EP. Celkem odpovídalo 254 dotazovaných. Závěrem lze říci, že děti do 15 let věku mají převážně velmi dobrý přehled o geografii Evropy a tradičních symbolech států EU. Obecně lehce pokulhává znalost států nacházejících se na východě EU. Mezi dospělými je malý přehled o EU jako instituci a o blížících se volbách do EP. V rámci verbálního dotazníku vyšlo najevo, že mezi veřejností je stále málo voličů do EP.
Den Evropy s Krajským parlamentem dětí a mládeže
Dne 7. 5. 2019 se konal Den Evropy v Techmania Science Center. Členové Krajského parlamentu dětí a mládeže Plzeňského kraje vytvořili pro účastníky kvíz rozdělený do tří kategorií dle věkových skupin: 3 - 6let (předškolní věk), 7-14 let (základní škola) a 15+ (žáci SŠ a dospělí).
V kategorii předškolní věk měly děti za úkol přiřadit v kvízu jednotlivé státy EU s jejich typickými symboly, které je vystihují.
Zveřejněno v Studentský parlament Plzeňského kraje
Vytvořeno dne: 12. 5. 2019
Aktualizováno dne: 1. 2. 2021