Bavit se prostřednictvím svých koníčků a přitom hledat cestu k zajímavé profesi? To byla základní myšlenka interaktivní a zážitkové show #JETOTU 2024. Ta proběhla v pátek 14. a v sobotu 15. června 2024 na náměstí Republiky v Plzni. Šlo o třetí ročník, kterou organizuje Středisko volného času RADOVÁNEK.
Již třetí automobil Tatra sestavili studenti krajských škol v rámci projektu Tatra do škol. V pátek 14. června 2024 byl slavnostně předán plně osazený vůz Tatra Phoenix Správě a údržbě silnic, která jej nasadí do provozu. Řidiči tak budou moci tento unikátní vůz potkávat na silnicích Plzeňského kraje. Cena vozu dosáhla téměř 4,9 mil. Kč, financování projektu se potřetí zhostil Plzeňský kraj.
Tatra Phoenix byla postavena osmičlenným týmem složeným ze čtyř žáků SPŠD Plzeň, dvou žáků SŠ Kralovice a dvojice žáků SŠ Rokycany, pod vedením tří učitelů odborného výcviku a za dohledu oborníků z Kopřivnice. "Vyškolení žáci oboru Mechanik opravář motorových vozidel a Autotronik zvládli vůz postavit z přivezené stavebnice během pouhých pěti montážních dnů. Po technickém doladění v přímo Kopřivnici byl v Kobitu Jičín vůz osazen nástavbou. Hotový sypač je dnes a zítra k vidění na plzeňském náměstí Republiky," říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který se svým náměstkem Pavlem Čížkem oficiálně předal klíče od vozu zástupcům Správy a údržby silnic Plzeňského kraje v rámci interaktivní vzdělávací show #JETOTU 2024.
Plzeňský kraj se zapojil do unikátního projektu Tatra do škol již potřetí. "Jde o jedinečný projekt středních škol a společnosti Tatra Trucks a. s. v oblasti technického vzdělávání, který nemá obdobu v celé České republice. Kopřivnická automobilka chce projektem pozitivně motivovat ty mladé lidi, kteří uvažují o studiu techniky nebo se již technickým oborům věnují," vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek.
Podstatou projektu je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a školami vyučujícími obory se zaměřením na automobilitu. "Pro studenty je to skvělá příležitost, jak si v rámci studia v praxi zkusit sestavit takovou „vlastní“ Tatru, která je následně uvedena do běžného provozu. A sama praxe je pak umocněna skvělým pocitem, že výsledek své práce mohou vidět brázdit krajské silnice," doplňuje Rudolf Špoták.
"Třetí Tatra z dílny studentů bude jezdit na Sušicku. Předchozí využíváme pro oblast Železnorudska a první studentský vůz jezdí přímo v Plzni. Jsme velmi rádi, že právě naše organizace může využívat tyto originální vozy a tím i podpořit motivaci dalších mladých lidí zapojit se do technických oborů," říká technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Radek Šíma.