Žáky druhého stupně základních škol Litvínovska seznámí s taji chemie vědec anglického původu a její popularizátor Michael Londesborough, anorganický chemik a popularizátor přírodních věd Jiří Havlík, mladý a začínající popularizátor, student chemie Jakub Vít Štěpánek a speciálními hosty budou i žáci střední školy Humanitas v Litvínově, kteří představí auto na vodíkový pohon, se kterým se zúčastnili mezinárodního projektu Hydrogen Automotive Challenge, za podpory Nadace Unipetrol.
Dopolední seminář Báječný den s chemií začíná v 9 hodin, v moderaci Lucie Špakové, která moderovala i první seminář a nadšeně bude se staronovým týmem spolupracovat i nyní. Účast již potvrdilo na 600 žáků s pedagogickým doprovodem a ti, kteří se na seminář osobně nemohou přijít podívat, ať z kapacitních či časových důvodů, mohou celý průběh sledovat živě v rámci přímého přenosu, který bude probíhat na webových stránkách organizátorů i na facebooku. Celý záznam semináře bude posléze k dispozici na youtube Nadace Unipetrol.
„Již v Litvínově v únoru na prvním báječném dni jsme si vyzkoušeli a ověřili způsob, jak komunikovat se studenty, jak je zaujmout a pobavit, současně poučit a motivovat pro další zájem o vědu. Dnešní žáci jsou velmi chytří, vnímaví a lační po informacích, jsou však nároční na formu výkladu a prezentace a je to tak správně, jsme to my, kdo musíme vystoupit z komfortní zóny, chceme li se studenty komunikovat. „ vysvětluje Julie Růžičková, ředitelka Nadace Unipetrol, proč jsou semináře pojímány jako show.
„Je žádoucí žáky zapojovat do přednášky prostřednictvím interaktivních prvků a pochopitelně, čím větší publikum, tím náročnější je způsob prezentace, aby se skupina o počtu několika stovek lidí opravdu tématem bavila a udrželi jste si jejich pozornost, komentuje Michael Londesborough a doplňuje, že „ západní školství dávno opustilo prezentování vědy nudným a nezáživným způsobem, a věda učená jen z učebnice bez možnosti vidět její nádheru při vědeckých pokusech je pro žáky nudná “ doplňuje Michael Londesborough, hlavní hvězda semináře, který má s popularizací chemie veliké zkušenosti, neboť právě Anglie je kolébkou tohoto „umění“, a Michael dále dodává, „ popularizace není sprosté slovo, ani není správné očekávat nějakou řachandu, naopak, jde o velmi sofistikovaný způsob, jak předat odborný obsah srozumitelným způsobem. To je velmi náročná disciplína, které se mladí vědci učí již od středních škol nejen v Anglii, ale v dalších zemích. Není přece naším cílem povyšovat se nad druhé tím, že budu mluvit složitě a nezáživně. Naším cílem není děti zastrašit, ale získat je naopak na svoji stranu.“
Umění popularizovat vědu předává Michael i svým českým kolegům na akademii věd, zasedá v porotě mezinárodní soutěže FameLab, kterou v české republice organizačně zastupuje British Counsil a jejímž cílem je učit popularizační technice mladé vědce. „FameLab mě nadchl svým konceptem, svou vysokou úrovní a ráda bych našla prostor pro společnou spolupráci, vždyť ve světě tato soutěž zaujímá pravidelně diváky TV přenosů hlavního vysílacího času, v Anglii ji sleduje královská rodina, je cílem i Nadace Unipetrol podpořit vědce v dovednosti komunikovat srozumitelně a poutavě “, říká Julie Růžičková, ředitelka Nadace Unipetrol.
Informace o Nadaci Unipetrol
Nadace Unipetrol zahájila činnost 27. prosince 2016. Svůj účel, podporovat studenty přírodních a technických oborů a popularizovat přírodní vědy, nadace naplňuje jak v oblasti stipendijních programů a placených stáží pro studenty, tak v oblasti grantových programů určených pro střední školy. Předsedou správní rady Nadace Unipetrol je Andrzej Modrzejewski, generální ředitel skupiny Unipetrol. Dalšími členy jsou Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, a Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za výzkum a vývoj. Koordinátorkou nadace je Julie Růžičková. Více informací o poslání Nadace Unipetrol a jednotlivých programech je k dispozici na internetových stránkách www.nadaceunipetrol.cz.
Nadace Unipetrol byla založena skupinou Unipetrol v roce 2016. Účel Nadace Unipetrol je veřejně prospěšný. Nadace všestranně přispívá k rozvoji české společnosti a zlepšování kvality života zaměřením se na podporu středoškolského a vysokoškolského vzdělávání, na popularizaci přírodních a technických věd, na zlepšování životního prostředí a na podporu vědy, výzkumu a vývoje. Nadace klade důraz na vyrovnávání příležitostí k individuálnímu rozvoji, a to zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností, a na podporu osob, pro něž složitá finanční situace znamená překážku ve vzdělání. Svou činnost zaměřuje nadace především na popularizaci přírodních věd a techniky. Své cíle nadace realizuje prostřednictvím stipendijních programů, placených stáží pro studenty a programů na podporu středních škol.
Středisko volného času RADOVÁNEK, které tuto akci do Plzně nasmlouvalo, je jedním z největších zařízení v oblasti zájmového vzdělávání v České republice. Ve své činnosti organizuje 3655 účastníků zájmového vzdělání. „Snažíme se s dětmi objevovat taje vědy a techniky především v našem pracovišti na Klatovské třídě. Myslím si, že i malí vědci mohou přispět i přes svůj nízký věk k různým objevům ve vědě a technice. Učíme děti přírodovědným oborům, vytváříme prostředí pro malé robotiky, techniky, elektro konstruktéry i chemiky a fyziky. Báječný den s chemií jsme zaznamenaly přes našeho spolupracovníka Jakuba Štěpánka, který mě na tak velkolepé vzdělávací show upozornil a já jsem velice poctěna, že se nám podařilo navázat spolupráci s Nadací Unipetrol a pro žáky a jejich pedagogy uspořádat jistě nejen poučnou, ale i zábavnou show.“řekla nám Eva Tischlerová.
Projekty jako je i Báječný den s chemií jsou podporovány Krajským úřadem Plzeňského kraje a za finanční podpory České průmyslové zdravotní pojišťovny.
Kontakt:
Julie Růžičková, koordinátorka Nadace Unipetrol, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
telefon: +420 736 508 393